Informace k testacím

Domů

 

Novinky a změny
Kalendář akcí
Členové Klubu
Technika Klubu
Historie KTV
Foto a video
Informace k testacím
Ke stažení
Bazárek
Důležité kontakty

 

 

počítadlo.abz.cz


Pokud se rozhodnete učinit z vašeho stroje historické vozidlo, musíte absolvovat klubovou a následně krajskou testaci HV, kterou vám zajistí klubová testační komise a krajská testační komise.

K testování HV na historickou původnost je zapotřebí zajistit:
- Vůz v odpovídajícím stavu
- Protokol z STK nebo z autoservisu s odpovídajícím měřícím zařízením (protokol musí mít samozřejmě kladné hodnocení a nesmí být starší než 3 měsíce)

Pro první testaci:
- Vyplněný formulář přihlášky ke klubové testaci
- Vyplněný testační protokol
- Všechny dostupné údaje a dokumenty o voze (původní český nebo zahraniční TP, kupní smlouvu či jiný nabývací doklad apod.), jehož rok výroby nesmí být mladší než 30 let (pro letošek 1986 a starší)
- 12 ks fotografií vozu o rozměrech 6x9cm, z toho 6 ks levopřední pohled a 6 ks pravozadní pohled. U motocyklu pohled levý a pravý. Fotografie musí být barvené, lesklé, na fotografickém papíru - žádná kopírka!!! Vůz musí být vidět celý a vyplňovat celý výřez fotografie, fotografován na neutrálním pozadí (louka, betonová či asfaltová plocha apod.), bez jakékoliv registrační značky a označení státu. Vůz musí být fotografován v tomtéž stavu, v jakém bude i následně provozován (barva, barevná kombinace, doplňky, kola apod.)
- Protokol o technické prohlídce historického vozidla, popř. protokol z STK (zkrácená varianta se zachováním klasických černo-bílých registračních značek) s kladným vyjádřením k provozování vozidla (záleží na požadavku testační komise)
- Lokalizaci identifikačních znaků vozidla - štítek s výrobním číslem vozidla a motoru.

Pro retestaci:
- Stávající průkaz k již testovanému vozidlu
- Dvojlist s původní testací HV
- Potvrzení (interní protokol) o technickém stavu historického vozidla s kladným vyjádřením k technickému stavu vozidla, vyplněné odborným autoservisem s odpovídající měřící technikou (pro retestaci netřeba STK)

Informace o stavu vozidla:
-
velmi dobrý technický stav
- karoserie bez koroze
- celistvý lak (bez neodborně zastříkávaných míst
- trochu jiná situace je u původního laku, který ještě nebyl nikdy přestříkáván – v zájmu zachování originality je možná větší tolerance v posuzování oprav
- absence jakýchkoliv nedobových doplňků, nápisů, nálepek či jiných „vylepšení“,
- celková čistota karoserie, podvozku a motoru (letité nánosy bláta, mastnot ani čerstvé úniky olejů nebudou tolerovány)
- interiér bez výrazného poškození (není přípustné roztržené či neodborně spravené čalounění, nekompletnost interiéru nebo náhrada jeho součástí moderními prvky)
- co nejbližší podoba s originálem z výroby.

Argument typu: „Já si teď jen dva měsíce pojezdím a auto hned půjde na kompletní repasi“ nebo "já si ty kola, nárazníky a zrcátka do týdne vyměním" jsou ABSOLUTNĚ NEPŘÍPUSTNÉ. S testováním nepospíchejte a nechte jej až na chvíli, kdy bude vůz zcela hotov! Testační komise odmítne majitele vozů, které nesplňují dané požadavky. Stejná kriteria platí i pro retestace již testovaných vozidel, které se provádí každý rok. Stroje postupem času stárnou a loňská úspěšnost při testaci nemusí být automaticky zárukou té letošní. Z toho důvodu je nezbytné odstranit všechny již dříve avizované závady. Bez doložení protokolu o technické kontrole HV z STK nebo z odborného servisu nebude vůz testován resp. retestován.
Je třeba si uvědomit, co vlastně pojem veterán znamená a k čemu je takový vůz určený.

Zde si můžete přečíst několik informací k eko poplatkům v souvislosti s historickými vozidly:
http://www.oldfiat.estranky.cz/clanky/veteran-a-ekopoplatek/

Dokumentace ke stažení:
Protokol o technické prohlídce historického vozidla
Protokol o roční prohlídce HV
Žádost o provedení testování HV (protokol o testaci HV)
Turínská charta

Jdi na začátek stránky


 

Zprávu elektronické pošty s dotazy nebo komentářem k tomuto webovému serveru zašlete na adresu webmastera ing.radek@volny.cz.
Naposledy změněno: 14. 08. 2017